У будь-якого співробітника бувають моменти, коли у нього немає ніякого настрою працювати, а треба. Ось кілька стратегій, які допомагають завершувати найрізноманітніші починання.
Мотивувати самого себе важко. Ці зусилля можна порівняти з подвигом барона Мюнхгаузена: зберігати ентузіазм протягом усього часу роботи над проектом або навіть всієї кар'єри трохи простіше, ніж витягувати себе з болота за волосся. Здається, сама наша психіка гальмує перед постійними зусиллямм щось робити. І тут не допоможуть ні літри кави, ні цитати, що мали б надихати
Однак ефективні фахівці володіють складним мистецтвом самомотивації – і це одна з рис, що відрізняє їх від інших людей. Але як змусити себе рухатися до мети, коли зовсім не хочеться?
Підтримуйте прогрес.
Як правило, найбільша зацікавленість спостерігається на початку і в кінці проекту, а середина «провисає». В одному експерименті учасники, що вирізати фігури з паперу, найбільше старалися на початку і в кінці процесу, а в середині частіше халтурили. На щастя, є способи подолати цю слабкість.
- Ставити проміжні цілі. Якщо тимчасові інтервали між такими цілями будуть невеликими (припустимо, ви будете ставити не тільки квартальні, а й тижневі цілі з продажів), часу на зволікання просто не залишиться.
- Змінити погляд на досягнутий прогрес. Коли ми відчуваємо, що виконали значну частину шляху і мета близька, ми нарощуємо зусилля. Спробуйте подумки відсунути початок проекту подалі в минуле – наприклад, відраховуйте його часом не від початку роботи, а від моменту появи ідеї.
- Ще один психологічний трюк – зосередитися в першій половині проекту на тому, що вже зроблено, а в другій – на тому, що залишилося. Це допомагає підвищити мотивацію.
Ця тактика добре працює і для рутинних завдань (скажімо, розіслати 40 вдячних листів), і для більш складних (навчитися грати на фортепіано). Людина, що робить розсилку, для підвищення мотивації спочатку повинна думати про те, як зростає обсяг зробленого, а після 20 листів – про те, як скорочується обсяг незробленого.
Використовуйте вплив оточуючих.
Людина – істота соціальна. Ми постійно озираємося – і багато в чому орієнтуємося на дії інших. Навіть просте сусідство з продуктивним колегою може поліпшити наші результати. Однак з мотивацією складніше. Побачивши колегу, який легко справляється із завданням, яке нас самих ставить в глухий кут, можемо відреагувати по-різному: або надихнутися, або втратити інтерес і вирішити, що інші зроблять цю роботу краще.
Як знайти сенс в роботі.
Чотири поради, які допоможуть наділити роботу метою, що надихає.
- Не варто пасивно спостерігати за цілеспрямованим і успішним колегою: це може вас демотивувати. Краще поцікавтеся у нього, заради чого він так старанно трудиться і чому вважає це важливим. Послухавши, що говорять про свої цілі успішні люди, ви напевно надихнетесь і повірите в свої сили.
- Часом давати поради навіть корисніше для мотивації, ніж просити їх: консультуючи інших, ми стаємо впевненішими в собі і відчуваємо приплив сил. Пропонуючи іншим план дій, починаєте слідувати цим планом самі, стаючи в процесі активнішими і успішнішими.
- Ще один спосіб використовувати позитивний вплив середовища – усвідомити, що далеко не завжди завершити розпочате надихають нас ті, що самі успішно займаються чимось подібним. Найчастіше це просто наші однодумці – друзі, близькі або наставники. Подумайте про цих людей і про те, як вони порадіють вашим успіхам, – це може стати потужним внутрішнім стимулом.
В позитивній психології є поняття потоку – стану активного, приємного і глибокого занурення в яке-небудь заняття. На жаль, в повсякденному житті стану потоку досягти важко - або він швидко проходить. Значно частіше ми відчуваємо себе Мюнхгаузеном в болоті. Якщо вам доводиться тягнути себе за волосся до важливої мети, відшукайте внутрішні і зовнішні мотиватори, виберіть собі хороші заохочення, зміщайте фокус уваги вперед або назад, в залежності від близькості до фінішу – і не забудьте використовувати вплив середовища. Самомотивація – одна з найскладніших навичок, але без неї не досягти успіху!